Ydelser


Vi er rådgivende ingeniører med speciale i tekniske installationer med kontor i Brøndby. Vi har arbejdet med rådgivning på hele Sjælland i alt fra mindre renoveringsopgaver til store nybyggerier, for en række forskellige bygherrer. Bl.a. har vi bidraget til flere skoler, kontor- og erhvervsejendomme samt boligbyggerier i hele hovedstadsområdet.

Tekniske installationer

  • Beregninger
  • Byggeprogram og behovsanalyser
  • Projektering og projektopfølgning
  • Optegning (2D og 3D)
  • Fagtilsyn
  • Byggeledelse
  • Kvalitetssikring og projektgranskning
  • Registrering

f.eks

  • VVS
  • El
  • Ventilation
  • Stærk- og svagstrøm
  • Kloak
  • LAR
  • CTS/Bygningsautomatik
  • Procesanlæg (gas, væsker og faste stoffer)
  • Sprinkler

Styring af eksterne leverandører

  • Akustik
  • Konstruktion

Energi og Indeklima

  • Energidesign
  • Energiberegninger
  • Indeklimasimuleringer
  • Varmetabsberegninger

Bygherrerådgivning

  • Tekniske installationer
  • Konstruktioner
  • Brand
  • Projekteringsledelse

Bæredygtighed

  • DGNB Rådgivning
  • Bæredygtigt energidesign og –forsyning

Brand

  • Strategi
  • Planer

Commissioning

  • Commissioning-ledelse
  • Tværfaglig idriftsætningskontrol

Energi og indeklima

Vi er eksperter i indeklimaforbedringer og energirenoveringer. Læs mere her

Kontakt os

Har du brug for en kompetent rådgiver og en kreativ sparringspartner, så kontakt os i dag.

Skoler og Institutioner

Vi skaber gode og bæredygtige rammer for leg og læring. Læs mere her

Kontor og erhverv

Vi hjælper udviklere og virksomheder med energibesparelser og innovative løsninger. Læs mere her

Se nogle af vores projekter:

Bæredygtig Skole: SLUS
Installations- og Energirådgiver

Gå til projekt

Enigma
Underrådgiver, installationer, indeklima og energi

Gå til projekt

Sorgenfrigade
Installations-, Energi- og Brandrådgiver

Gå til projekt

Kong Georgs Vej
Installations-, Energi- og Brandrådgiver

Gå til projekt

Gadehavegård
Ingeniørrådgiver

Gå til projekt

Børnehuset Paletten
Installations- og Energirådgiver

Gå til projekt

Kulturkajen Assens
Installationsrådgiver

Gå til projekt

Moderne kontorer: Bredgade 40
Installations-, Energi- og Brandrådgiver

Gå til projekt

Moderne domicil: DHI
Installations- og Energirådgiver

Gå til projekt

Mød vores kollegaer:

Jesper Christensen
Projektleder og Partner

Telefon: 40223662

E-mail: jesper@jl-eng.dk

Jesper Lund
Projektleder og Certificeret Brandrådgiver

Telefon: 31662523

E-mail: j.lund@jl-eng.dk

Jess Friberg-Larsen
Direktør og Projektleder

Telefon: 40222523

E-mail: jess@jl-eng.dk

Morten Nørager Christensen
Projektleder og Partner

Telefon: 40302602

E-mail: morten@jl-eng.dk

Thomas Nielsen
Projektchef og Partner

Telefon: 41824342

E-mail: thomas@jl-eng.dk

Anja Andersen
Teknisk Designer elev (på barsel)

Telefon: 43420102

E-mail: aan@jl-eng.dk

Bjarke Kruhøffer
Ingeniør, VVS

Telefon: 81885295

E-mail: bkr@jl-eng.dk

Charlotte Marsengo
Teknisk Designer

Telefon: 88778734

E-mail: charlotte@jl-eng.dk

Charlotte Østergaard
Teknisk Designer

Telefon: 88778737

E-mail: co@jl-eng.dk

Claus Burfelt
Ingeniør, VVS

Telefon: 50600160

E-mail: ccb@jl-eng.dk

Daniel Lip
Ingeniør, El

Telefon: 81880449

E-mail: dal@jl-eng.dk

David Friis
Ingeniør, VVS og ventilation

Telefon: 81887017

E-mail: df@jl-eng.dk

Dorte Reisfelt Saabye
Kontorassistent

Telefon: 43420102

E-mail: drs@jl-eng.dk

Emilie Jensen
Teknisk Designer

Telefon: 88778733

E-mail: emilie@jl-eng.dk

Erik Olsen
Ingeniør, VVS

Telefon: 81884998

E-mail: ero@jl-eng.dk

Ernst Møllnitz Flakholm
Brandrådgiver

Telefon: 81883000

E-mail: ernst@jl-eng.dk

Frank Thisted Mortensen
Teknisk Designer

Telefon: 88778746

E-mail: ftm@jl-eng.dk

Gustav Gammeltoft
Ingeniør, VVS

Telefon: 81771205

E-mail: gustav@jl-eng.dk

Jacob Gopi Stentoft
Ingeniør, indeklima og energi

Telefon: 88778731

E-mail: jgs@jl-eng.dk

Jeppe Nielsen
Kommunikations- og PQ-ansvarlig

Telefon: 26257953

E-mail: jeppe@jl-eng.dk

Jonas Manniche Schack
Teknisk Designer

Telefon: 88778739

E-mail: jms@jl-eng.dk

Karina Kristiansen
Rekrutterings- og udviklingsansvarlig

Telefon: 88778749

E-mail: kak@jl-eng.dk

Ken Pedersen
Ingeniør, El

Telefon: 50702523

E-mail: ken@jl-eng.dk

Kenneth Briting
Ingeniør, VVS

Telefon: 81887092

E-mail: kb@jl-eng.dk

Kevin Hansen
Teknisk Designer

Telefon: 88778748

E-mail: kh@jl-eng.dk

Lasse Kildemoes
Ingeniør, Indeklima, Energi og Bæredygtighed

Telefon: 88778741

E-mail: lasse@jl-eng.dk

Michael Nørager Taphouse
Ingeniør - El

Telefon: 50600427

E-mail: michael@jl-eng.dk

Michala Sofia Haasum
Teknisk Designer

Telefon: 88778736

E-mail: michala@jl-eng.dk

Nina Gammeltoft
Bogholder

Telefon: 50608434

E-mail: nina@jl-eng.dk

Rasmine Søgren
Brandrådgiver

Telefon: 88778738

E-mail: rsp@jl-eng.dk

Signe Harvig Bjerrum
Brandrådgiver

Telefon: 88778740

E-mail: signe@jl-eng.dk

Søren Pind
Ingeniør, VVS og Ventilation, samt Cx

Telefon: 50602233

E-mail: soren@jl-eng.dk

Thomas Jensen
Ingeniør, El

Telefon: 81777776

E-mail: tj@jl-eng.dk

Valdemar Stoustrup Deleuran
Praktikant fra DTU

Telefon: 43420102

E-mail: vsd@jl-eng.dk

Bjarne Henning Jensen
Bestyrelsesformand

Brian Gottorp Jeppesen
Bestyrelsesmedlem